Křehký Mikulov 2020

Zámek Mikulov; Foto: Kristina Hrabětová

Tisková zpráva, 20. dubna 2020

Pandemie koronaviru a opatření, která jí provázejí, fatálně zasáhly do organizace festivalu sběratelského designu konaného každoročně na mikulovském zámku. Festival Křehký Mikulov, který pořádá Regionální muzeum v Mikulově a pražská galerie Křehký, se původně měl odehrát na přelomu května a června. Nakonec se však jubilejní desátý ročník festivalu oficiálně přesouvá na květen roku 2021.

„Je smutné, že se jedná právě o jubilejní desátý ročník, ale nedá se nic dělat. V současné době nemůže Regionální muzeum v Mikulově uzavírat žádné smlouvy na akce, protože nikdo neví, jak dlouho potrvají nouzová opatření, a z toho důvodu nelze festival připravovat. Navíc na konci května pravděpodobně bude stále ještě nemožné zvát zahraniční hosty a to je u festivalu, který je zaměřen na střední Evropu problematické. Nezbývá nám nic jiného, než doufat, že se desátý ročník odehraje za normálních okolností na konci května 2021,“ uvedla zakladatelka galerie Křehký Jana Zielinski.

Za dobu své historie se Křehký Mikulov stal oblíbenou příležitostí pro setkávání milovníků současného sběratelského designu v prostředí krajiny a atmosféry jižní Moravy. Každý z devíti uplynulých ročníků představil v rámci kurátorované výstavy kromě špičkových českých designérů také zahraniční galerie z přilehlých zemí i mladé talenty. Podpora Jihomoravského kraje a Nadace BLÍŽKSOBĚ v uplynulých letech přispěla k dalšímu rozvoji festivalu a především umožnila jeho prodloužení pro veřejnost.

„V současné situaci má bohužel muzeum omezený provoz. Naše pobočky jsou do odvolání uzavřeny a ruší se plánované akce, což se bohužel týká i letošního ročníku festivalu Křehký Mikulov. Velice nás to mrzí, protože festival se stal nedílnou součástí naší sezóny a získal si oblibu mezi místními i návštěvníky z celé republiky. Těšíme se ale na pokračování festivalu v dalších letech,“ doplnil ředitel Regionálního muzea v Mikulově Petr Kubín.

Jubilejní desátý ročník festival Křehký Mikulov se letos neuskuteční.