Křehký Mikulov 2023

Vlna, Antonín Tomášek

Nové příběhy českých i světových tvůrců, víkendová setkání s galeristy a designéry i nezaměnitelný kulturně-společenský program v atmosféře architektonicky mimořádného města, v kraji vinic a mimo rušné dění metropolí. Už pojedenácté ožil Mikulov pod taktovkou české značky Křehký sběratelským designem. Noblesní zámecké prostory obsadily svérázné autorské instalace a nechyběl ani doprovodný program v podobě divadelního představení, tvůrčích dílen, prezentací designérů a aktivit pro celou rodinu – tradičního opékání buřtů na Kozím hrádku nebo nedělního výšlapu na Svatý kopeček. Značka Křehký představila novinky od čtveřice tvůrců – Tomáše Černého, Šárky Ištvánové, Anny Šupolíkové a Antonína Tomáška. Festival Křehký Mikulov se uskutečnil od 26. do 28. května 2023, program i výstavy byly otevřeny veřejnosti zdarma. Výstava byla k vidění na Zámku Mikulov až do 4. června 2023.

„Křehký je prostor pro představivost a vstoupit do něj může každý, kdo chce spojovat zdánlivě nespojitelné,“ uvedl designér Antonín Tomášek hlavní výstavu 11. ročníku art design festivalu Křehký Mikulov. Tomášek v Gajdošově sále mikulovského zámku rozehrál příběh téměř filmové imaginace a ve své instalaci kombinující sošky, proud tekoucí vody a světlo v hrnku kávy nechal na okamžik zastavit čas. Známého výtvarníka a vedoucího ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem se značkou Křehký pojí dlouholetá spolupráce, z níž vzešly na svět další dvě novinky – sběratelské figury pojmenované Silence of Charles Bronson a série šálků Unplugged.

Další novinky pro značku Křehký připravili zástupci nastupující generace designérů, které shodou okolností pojí studium na Fakultě designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity pod vedením Gabriela Vacha. Šárka Ištvánová navrhla pro Křehký limitovanou edici váz Pole lesy, Tomáš Černý limitovanou edici motýlích váz BMBRFLY a Anna Šupolíková rozšířila portfolio značky Křehký o sérii hrníčků s názvem Nejmilejší. Ty si pohrávají s různými odstíny barev i velikostmi a každý si tak snadno najde svého oblíbence. Kromě prezentace nových přírůstků do rodiny Křehký je cílem festivalu rovněž systematické mapování scény českého sběratelského designu, v posledních dvou letech pak zejména v oblasti autorského porcelánu a keramiky. K vidění tak byly také instalace známých a etablovaných tvůrců, jako je Daniel Piršč, Roman Šedina, Matěj Polách, Ľubomír Ontkóc či Maxim Velčovský. „Letos jsem v Mikulově vystavil sérii AntiqueChrist, v níž navazuji na skoro čtvrt století starou sérii mých křížů z roku 1999. Tentokrát jsem ovšem pracoval s recyklací samotného Mesiáše. Na jednotlivých kusech jsem dal dohromady různé podoby koláže Ježíše Krista, které vznikly rozřezáním starých často znehodnocených korpusů, jež sbírám odjakživa. Zajímá mne moment koláže v souvislostech tohoto tématu i proto, že si každý z odkazu křesťanství a Spasitele lidstva bereme svůj vlastní kus poznání,“ dodal Velčovský. Křehkost skla reprezentovala plastika od české designérky Elis Monsport a další oblíbené médium – fotografii – pak speciální projekt webu Swarm mag nebo snímky Václava Kopeckého.

Značná část programu byla věnována také studentům. V manufaktuře Daniela Piršče proběhl druhý ročník společné výstavy Ateliéru keramiky VŠVU v Bratislavě, ateliéru Keramika a porcelán pražské UMPRUM, Ateliéru keramiky FDULS v Plzni a ateliéru Design keramiky na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Třešničkou na dortu byla porcelánová hostina studentů ateliéru Milana Pekaře Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Nástupním sále Zámku Mikulov.

Křehký Mikulov zahájila v pátek 26. května vernisáž a večírek na zámeckém nádvoří. V sobotu proběhly prezentace vystavujících autorů v oblíbeném formátu pecha–kucha a do kreativního procesu nechaly návštěvníky vtáhnout tvůrčí workshopy. Rodiny s dětmi si mohly vyzkoušet práci v porcelánové manufaktuře Daniela Piršče, tvořit s Antonínem Tomáškem nebo navštívit workshop ABCZ: Je možné popsat zemi hesly abecedáře? s autorkou Denisou Šedivou. Nechybělo ani tradiční opékání buřtů s obligátní otázkou „Kečup, nebo hořčice?“, lampionový průvod nebo nedělní výšlap na Svatý kopeček zakončený piknikem. Po několika letech se do Mikulova várilo také divadlo Verse, tentokrát s představením a projekcí filmu Igora Chmely ROZPTÝLENÍ/BARCAROLE v Městském kině Mikulov. „Pokud jste na loňském Designbloku nebo v Moravské galerii v Brně měli možnost spatřit výstavu Terra Alba nebo se ocitli na mytizované veleúspěšné výstavě současného českého skla a porcelánu Made by Fire v milánském Trienále a máte pocit, že vše zásadní bylo již řečeno, mýlíte se. V Mikulově začne na konci května další kapitola průzkumu tohoto křehkého materiálů – sebevědomá, experimentující i tiše pokorná a krásná,“ poznamenal před zahájením za organizační tým Jiří Macek.

Seznam vystavujících autorů a škol: Tomáš Černý, Šárka Ištvánová, Václav Kopecký, Eliška Monsportová, Lubomír Ontkóc, Daniel Piršč, Matěj Polách, Swarm Mag, Roman Šedina, Denisa Šedivá, Anna Šupolíková, Antonín Tomášek, Maxim Velčovský, SUTNARKA Plzeň, UJEP Ústí nad Labem, UMPRUM Praha, VŠVU Bratislava

Křehký Mikulov organizuje značka Křehký ve spolupráci s Regionálním muzeem v Mikulově a za podpory Nadace BLÍŽKSOBĚ a Jihomoravského kraje. Festival je určený pro profesionály, fanoušky českého designu, rodiny, přátele a všechny další, kteří si chtějí užít víkend plný kulturních zážitků a milých setkání.

Jedenáctý ročník festivalu sběratelského designu Křehký Mikulov se konal od 26. do 28. května 2023. Na Zámek Mikulov zavítalo přes čtyři sta návštěvníků.

vázy Pole, lesy. Šárka Ištvánová

BMBRFLY, Tomáš Černý

Klauzurní práce

AntiqueChrist, Maxim Velčovský

Elis Monsport

Opekání buřtů na Kozím hrádku

Tvůrčí workshop v manufaktuře Piršč Porcelain

Piknik na sv. Kopečku