O nás

Českou značku Křehký založili v roce 2010 Jana Zielinski a Jiří Macek s cílem navázat na dlouhou tradici české uměleckoprůmyslové výroby a přinést do našich domovů předměty, které dokáží proměnit všední okamžiky v mimořádné.
Na kolekci spolupracuje Křehký s předními designéry z celého světa s jediným zadáním: Vytvořte pro nás předmět, z kterého byste sami měli radost a chtěli jej někomu darovat. Všechny předměty Křehký jsou vyrobeny v tradičních manufakturách v České republice. Porcelán, sklo, dřevo. Mistrovství živené dlouhou tradicí řemesel.

Jana Zielinski a Jiří Macek: “Když si připomínáme chvíle z našeho života, které nám přinesly radost, tak se většina těchto chvil a zážitků odehrává uprostřed naší rodiny. Prožíváme je obklopeni našimi blízkými, ale také obklopeni předměty. A právě vztah domova, předmětného světa a interakce s lidmi, obyvateli domovů, se stal předmětem našeho zkoumání. Domov, zájem o okolní svět, sny, hledání vnitřní prostoty a především každodenní radosti jsou hodnoty, které se snažíme vtisknout předmětům, které pro Křehký vznikají. Věříme, že naše kolekce může každou všední chvíli proměnit ve sváteční.”

O galerii

Prostřednictvím výstav a vlastní kolekce předmětů představuje galerie Křehký velmi osobní pohled na současný design, domov a svět předmětů vůbec. V kurátorském výběru Jany Zielinski a Jiřího Macka naleznete v galerii především limitované edice, autorské originály, experimentální projekty, prototypy a v exkluzivním zastoupení i sériové vyráběné předměty, které do prostřední našeho života přinášejí originalitu, charakter a nezaměnitelnost.

Prostřednictvím vlastní limitované řady pak dává Křehký také jako producent českým a zahraničním designérům možnost svobodně realizovat vlastní autorské projekty, které díky volnosti v tvůrčím procesu a realizaci přesněji vyjadřují vnímání světa předmětů samotnými designéry. Tento proces je zároveň velkou zkušeností pro konkrétní výrobce, kteří se tak ve většině případů musí vyrovnat s vysokými nároky na kvalitu a technologie, které nejsou běžně používané.

Galerie vznikla na základě úspěšného výstavního projektu Křehký z roku 2007, který představoval ve velmi emotivním výběru nejsilnější momenty současného českého designu skla a porcelánu. Výstava i první předměty kolekce designových objektů se značkou Křehký byla poprvé představena veřejnosti v rámci dnů designu v Praze Designblok´07 a to v podobě imaginární sférické krajiny (design Maxim Velčovský). V roce 2008 získala Křehký Collection Editors Award na prestižním mezinárodním veletrhu nábytku a doplňků ICFF v New Yorku a na 100% Designu Tokyo byl výstavní koncept Křehký by Designblok Prague v zahraničí. Kolekce Křehký po té reprezentovala český design na řadě míst po celém světě.
V roce 2008 získal na Designbloku Cenu šéfredaktorů za nejlepší nový produkt. V roce 2010 se Křehký stal Obchodem roku Cen Czech Grand Design.

V roce 2014 získala Materiálová váza navržená Michaelou Tomiškovou 1. místo na veletrhu spotřebního zboží a designu Ambiente ve Frankfurtu.
Charakterem navazuje galerie Křehký na obdobné soukromé galerie současného designu ve světě jako je Mint Gallery v Londýně, Cibone v Tokyu, Spazio Rossana Orlandi v Miláně nebo Kreo v Paříži.

Výroba

Pro Křehký vznikají originální limitované kolekce předmětů v takzvané Křehký Edition, jejichž autory jsou například Olgoj Chorchoj /mísa Kuba vyrobená ve sklárně Moser/, Maxim Velčovský /Váza váz/, Klára Šumová /intarzovaný snídaňový stolek, Vědro/, Bořek Šípek /Světlo/, Jiří Pelcl /váza Kaktus/, Alfredo Häberli /hra Popelka, socha Glass Music/, Yveta Kroupová /Nudibranch, série dóz /, Richard Hutten / čtyřváza Camoufleur/, Tomáš Král / váza Gajdy kombinující sklářskou výrobu s tradičním řemeslem drátenictví/, Michaela Tomišková / Živá váza z proutí, Vázy z jedné, materiálová váza/, Vratislav Šotola / reedice slavných kusů Poklop na bábovku, dóza na ovoce, svatební váza, váza s víkem/, Chudá sada /Hidden Factory, Michal Bačák, Martina Černá, Petr Šmalec/, Adéla Fejtková /Adély/, Lisované foukané vázy /Jakub Berdych/ Jan Plecháč a Henry Wielgus /houpačka/ Lucie Koldová /Caldero/.
Všechny exkluzivní produkty Křehký jsou ručně vyráběné v České republice v porcelánkách, sklárnách či u malovýrobců.
Všechny produkty vznikají pod značkou Křehký, kdy Křehký je název galerie a zároveň výrobní značka a producent.
Edice Křehký jsou pod touto značkou prodávány, pod touto značkou se účastní zahraničních i tuzemských výstav a jsou zastoupeny ve vybraných českých i zahraničních galeriích.

Křehký gallery
Újezd 414/13, 150 00 Praha 5, Česká republika
T: +420 267990545
M: +420 734756020

E-mail: info@krehky.cz
Press: pr@krehky.cz

press
facebook
instagram

“Vytváříme předměty, které chceme darovat těm, které máme rádi, předměty, ke kterým se budou vracet naše děti a vnuci, předměty nejvyšší hodnoty – hodnoty daru. Starožitnosti budoucnosti.”